Wyścig o Grand Prix USA w Formule 1

Grand Prix Stanów Zjednoczonych znajduje się w stawce mistrzostw świata w Formule 1 od bardzo dawna, ale wyścig ten charakteryzuje się dość dużą nieregularnością. Oficjalnie w kalendarzu tych rozgrywek pojawił się w 1959 r., ale od tego czasu mieliśmy do czynienia z dość dużą liczbą przerw w organizacji tej imprezy. Bardzo często zmianom ulegały także miejsca, w których Grand Prix USA się odbywało. W tym roku, tak samo jak w poprzednim, wyścig zostanie zorganizowany, więc najlepsi kierowcy świata stanął na starcie toru Circuit of the Americas nieopodal Austin w stanie Texas.

F1: Grand Prix USA – specyfika toru Circuit of the Americas

Tor Circuit of the Americas, na którym odbywają się zmagania o zwycięstwo w Grand Prix USA w Formule 1 jest stosunkowo nowym obiektem. Pierwszy wyścig w Austin zorganizowany został w 2012 r. To dość późno, biorąc pod uwagę wieloletnią historię tego Grand Prix. Długość toru wynosi 5,513 km. Kierowcy F1 jeżdżą na nim w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Zaletą toru Circuit of the Americas jest jego dość duże zróżnicowanie. Posiada dwadzieścia zakrętów o różnym stopniu trudności.

Często docenia się zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy wspomnianymi zakrętami, a liczbą dogodnych do wyprzedzania miejsc prostych. Aktualny rekord okrążenia wynosi 1:36.169. Należy on do Charlesa Leclerca, który taki czas uzyskał w 2019 r. Co ciekawe, z torem w Austin wiąże się też kilka ciekawostek. Po pierwsze odbywają się na nim również imprezy innego cyklu – Moto GP, FIA World Endurance Championship, American Le Mans Series oraz liczne turnieje pokazowe. Bardziej interesujące jest jednak to, że na torze stworzono również boisko, na którym lokalne drużyny rozgrywają mecze piłkarskie oraz rugby.

Grand Prix USA w F1 – historia zawodów

Opowiadając o historii Grand Prix USA w F1 warto zaznaczyć, że wyścig odbywał się w aż sześciu różnych lokalizacjach. Były to miejscowości, takie jak Sebring, Riverside, Watkins Glen, Phoenix, Indianapolis i Austin, w którym zmagania rozgrywane są do tej pory.

Lata organizacji na poszczególnych torach:

· Sebring – 1959 r.,

· Riverside – 1960 r.,

· Watkins Glen – lata 1961-1980,

· Phoenix – lata 1989-1991,

· Indianapolis – lata 2000-2007,

· Austin – od 2012 r. (z przerwą w 2020 r.).

W przypadku zmagań o tytuł mistrza świata w Formule 1 najważniejsze dla kibiców są jednak wyniki indywidualne danych zawodników. W wyścigach o Grand Prix USA dotychczas największa liczbą zwycięstw cieszy się Lewis Hamilton (wygrywał aż sześć razy). Wśród aktualnie występujących kierowców w najbliższym czasie nikt nie powinien wyprzedzić go w tej klasyfikacji, ponieważ wszyscy z nich mają maksymalnie jeden triumf na tym torze.

Zwycięzcy w Grand Prix USA:

6 – Lewis Hamilton

5 – Michael Schumacher

3 – Jim Clark, Graham Hill

2 – James Hunt, Carlos Reutemann, Ayrton Senna, Jackie Stewart

1 – Rubens Barrichello, Valtteri Bottas, François Cevert, Emerson Fittipaldi, Mika Häkkinen, Innes Ireland, Alan Jones, Niki Lauda, Bruce McLaren, Stirling Moss, Ronnie Peterson, Alain Prost, Kimi Räikkönen, Jochen Rindt, Max Verstappen, Sebastian Vettel, Gilles Villeneuve

Wśród konstruktorów najlepiej radziła sobie ekipa Ferrari (10 zwycięstw). Na podium plasują się jeszcze: Lotus i Maclaren (po 8 zwycięstw) oraz Mercedes (5 zwycięstw).

F1: Grand Prix USA 2022 – co należy wiedzieć?

Tegoroczne Grand Prix USA odbędzie się w dniach 21-23 października. Tradycyjnie już, najważniejsze wydarzenia na torze będą miały miejsce w późnych godzinach wieczornych czasu polskiego.

Harmonogram zmagań:

· 21 października: trening 1 – godz. 21:00 – 22:00,

· 22 października: trening 2 – godz. 00:00 – 01:30,

· 22 października: trening 3 – godz. 21:00 – 22:00,

· 23 października: kwalifikacje – godz. 00:00 – 01:00,

· 23 października: wyścig – godz. 21:00 – 23:00.

Po ostatnim Grand Prix Japonii tytuł mistrza świata zapewnił sobie już Max Verstappen. Z pewnością będzie chciał jednak ponownie wygrać w USA. Do końca cyklu spodziewać możemy się natomiast zaciętej walki o pozostałe miejsca na podium.

Znajdź najlepsze miejsce dla siebie!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnego eventu.

.

Integral Special to ekskluzywny produkt podczas gal KSW dedykowany grupom premium.

Poczuj jak to jest być VIP-em na najbardziej prestiżowych galach mma w Polsce i w Europie. Oddzielne wejście, dedykowany stolik w strefie VIP, opieka hostess, spotkanie z legendą KSW, open bar, after-party. A to tylko początek atrakcji. Jesteś gotowy?

Integral Special to ekskluzywny produkt podczas gal KSW dedykowany grupom premium.

Poczuj jak to jest być VIP-em na najbardziej prestiżowych galach MMA w Polsce i w Europie. Oddzielne wejście, dedykowany stolik w strefie VIP, opieka hostess, spotkanie z legendą KSW, open bar, after-party. A to tylko początek atrakcji. Jesteś gotowy?

Światowe legendy futbolu na Twoim wydarzeniu.

Chcesz pograć w piłkę ze swoim idolem? Organizujesz event i chcesz olśnić gości blaskiem gwiazd? Potrzebujesz mówcy, który opowie o swojej karierze sportowej? Dostarczymy wybraną przez Ciebie legendę na Twój event.

Porozmawiajmy

i znajdźmy najlepsze doświadczenie dla Ciebie lub Twojego partnera biznesowego. Możesz do nas zadzwonić: PL +48 501 015 664, UK +44 7723 505 878 lub skontaktować się z nami mailowo: greg@integralpoland.com.​