Historia Grand Prix Brazylii jest niezwykle ciekawa. Pierwszy wyścig zaliczany do cyklu mistrzostw świata w Formule 1 odbył się tam w 1973 r. Większość imprez organizowana była w São Paulo, ale w niektórych latach przeniesiono je do Rio de Janeiro. Kilka lat temu po raz kolejny planowano powrócić do tej lokalizacji, ale w wyniku nacisku środowiska F1 i starań lokalnych władz, zrezygnowano z tego pomysłu. W tym roku kierowcy znowu więc zmierzą się na torze Autódromo José Carlos Pace w São Paulo. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego wyścigu.
F1: Grand Prix Brazylii czy Grand Prix São Paulo?
Powszechnie stosowanym określeniem jest Grand Prix Brazylii. Nazwa ta na dobre zapisała się w świadomości kibiców F1. Przez wiele lat był to zresztą oficjalnie używany termin. Od 2021 r. wyścig ten nazywany jest jednak mianem Grand Prix São Paulo. Ma to związek z próbą przeniesienia rozgrywek na tor Rio Motorpark w 2020 r. Zapowiedział to nawet brazylijski prezydent Jair Bolsonaro. Gdy natomiast okazało się, że konieczna w tym celu będzie wycinka części lasu Camboatá, to decyzja ta nie spodobała się władzom F1. Protestowali także lokalni politycy z São Paulo. Ostatecznie wyścig w 2020 r. nie odbył się z powodu pandemii, a rok później utrzymano dotychczasową lokalizację, zmieniając przy tym nazwę imprezy – Grand Prix São Paulo ma podkreślać, jak bardzo środowisko tego miasta jest związane z wyścigiem F1.
Grand Prix São Paulo – co wiadomo o torze Interlagos?
Tor Autódromo José Carlos Pace posiada także drugą nazwę – Interlagos (dosłownie „między jeziorami”). To właśnie ona jest o wiele częściej stosowana. Nawiązuje do umiejscowienia kompleksu, który znajduje się właśnie pomiędzy dwoma jeziorami. Usytuowany on jest w największym mieście Ameryki Południowej, czyli w São Paulo. Obiekt powstał w latach trzydziestych XX w. Długość toru wynosi 4,309 km. Kierowcy F1 wykonują na nim 71 okrążeń w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Rekord okrążenia należy do Valteriego Botasa – 1:10,540 (2018 r.). Tor na przestrzeni lat poddawany był wieloma modyfikacjom, dlatego dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż pierwotnie. Aktualnie składa się z piętnastu zakrętów i kilku długich odcinków prostych, na których osiągać można całkiem niezłe prędkości. Pomaga w tym również nawierzchnia o dość dużej przyczepności. Inżynierowie mogą więc ustawić zawieszenie bolidu nieco niżej niż zwykle. Utrudnieniem jest jednak klimat, który przynosi częste opady deszczu.
Grand Prix Brazylii a emocje na torze
Ponieważ Grand Prix Brazylii rozgrywane było zazwyczaj pod koniec cyklu mistrzostw świata, to bardzo często był to wyścig, który decydował o końcowych wynikach w klasyfikacji generalnej. W São Paulo tytuł zapewniali sobie m.in. Fernando Alonso w latach 2005 i 2006, Kimi Räikkönen w 2007 r., Lewis Hamilton w 2008 r. czy Jenson Button w 2009 r. Tym razem sprawa mistrzostwa jest już rozstrzygnięta. Max Verstappen na cztery wyścigu przed końcem zapewnił sobie obronę tytułu. Nie zmienia to jednak faktu, że w tegorocznym Grand Prix São Paulo nie powinno zabraknąć emocji. Wyścig ten często obfitował w wiele zwrotów akcji, więc możemy oczekiwać tego także teraz.
Klasyfikacja zwycięzców Grand Prix São Paulo (razem z Grand Prix Brazylii):
6 – Alain Prost
4 – Michael Schumacher
3 – Carlos Reutemann, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton
2 – Emerson Fittipaldi, Mika Häkkinen, Nigel Mansell, Felipe Massa, Juan Pablo Montoya, Nelson Piquet, Nico Rosberg, Ayrton Senna, Mark Webber
1 – Jenson Button, David Coulthard, Giancarlo Fisichella, Damon Hill, Niki Lauda, Carlos Pace, Kimi Räikkönen, Max Verstappen, Jacques Villeneuve
Grand Prix São Paulo 2022 – harmonogram
Grand Prix São Paulo w 2022 r. odbędzie się w dniach 11-13 listopada. Oto szczegółowy plan wraz z godzinami:
11 listopada:
1. trening: godz. 16:30 – 17:30
Kwalifikacje: godz. 20:00 – 21:00
12 listopada:
2. trening: godz. 16:00 – 17:00
Sprint kwalifikacyjny: godz. 20:30 – 21:00
13 listopada:
Wyścig: godz. 18:00 – 20:00