Grand Prix Abu Zabi w Formule 1

Grand Prix Abu Zabi to wyścig, który zwykle zamyka cykl mistrzostw świata w Formule 1. Nie inaczej jest też w tym roku. Wyścig organizowany w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie ma długiej tradycji. Pierwszy raz znalazł się w stawce w 2009 r., a budowa toru Yas Marina Circuit, na którym toczą się zmagania kierowców F1, rozpoczęła się zaledwie dwa lata wcześniej. Mimo krótkiej historii jest to wyścig, który pod wieloma względami wyróżnia się na tle innych i zawsze gwarantuje ogromną ilość emocji. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat ostatniego w tym sezonie Grand Prix w Formule 1.

Grand Prix Abu Zabi w Formule 1 – nowoczesny tor i niepowtarzalne warunki

Początkowo planowano, aby tor w Abu Zabi składał się w części z ulic miasta. Koncepcja ta uległa jednak zmianie. Ostatecznie tor Yas Marina Circuit powstał w całości na pobliskiej wyspie Yas. Co ciekawe, jest to naturalna wyspa powiększona w sztuczny sposób o ponad 2,5 hektarów. Wraz z powstaniem toru wyścigowego została ona bardzo mocno rozwinięta architektonicznie. Stworzono na niej liczne miejsca rekreacyjne, centra handlowe i hotele dla turystów. Charakterystycznym elementem Yas Marina Circuit jest właśnie niezwykle nowoczesny, podświetlany na różne kolory hotel, pod którym bezpośrednio przejeżdżają kierowcy bolidu F1 (prosta pomiędzy zakrętami 13 i 14).

To niezwykle efektownie wyglądający fragment wyścigu. Roztaczające się nad obiektem światła prezentują się tak dobrze, ponieważ Grand Prix Abu Zabi jest rozgrywane nocą. W odróżnieniu od Grand Prix Singapuru wyścig rozpoczyna się wieczorem, w trakcie zachodu słońca. Wraz z upływającym czasem na torze jest więc coraz ciemniej i chłodniej. Podczas wyścigu kierowcy wykonują 58 okrążęń, a każde z nich to dystans 5,554 km. Tor składa się z 21 zakrętów i kilku prostych umożliwiających wyprzedzanie za pomocą systemu DRS. Rekord okrążenia należy do Maxa Verstappena – 1:26.103 (2021 r.).

Wyniki F1: Grand Prix Abu Zabi – jak wyglądało to w przeszłości?

Od debiutu Grand Prix Abu Zabi w 2009 r. wyścig organizowany jest regularnie. Zwykle był to ostatni wyścig cyklu mistrzostw świata, choć w latach 2011 – 2013 imprezą kończącą sezon było Grand Prix Brazylii. Przez trzynaście lat na torze Yas Marina Circuit triumfowało jednak zaledwie sześciu różnych kierowców. Najlepiej radził sobie tutaj Lewis Hamilton, który na najwyższym stopniu podium w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich stawał aż pięciokrotnie. W ostatnich latach próbę polepszenia tego dorobku pokrzyżował mu jednak Max Verstappen, wygrywając dwie poprzednie edycje wyścigu.

Poprzedni zwycięzcy Grand Prix Abu Zabi:

2009 r. – Sebastian Vettel

2010 r. – Sebastian Vettel

2011 r. – Lewis Hamilton

2012 r. – Kimi Räikkönen

2013 r. – Sebastian Vettel

2014 r. – Lewis Hamilton

2015 r. – Nico Rosberg

2016 r. – Lewis Hamilton

2017 r. – Valtteri Bottas

2018 r. – Lewis Hamilton

2019 r. – Lewis Hamilton

2020 r. – Max Verstappen

2021 r. – Max Verstappen

Wśród konstruktorów wyraźnie odskoczyły całej stawce zespoły Mercedesa i Red Bulla. Mają one odpowiednio sześć i pięć zwycięstw w Grand Prix Abu Zabi.

Grand Prix Abu Zabi – dlaczego zwykle to tak ważny wyścig?

Ostatnie wyścigi zazwyczaj rządzą się swoimi prawami, dlatego Grand Prix Abu Zabi zazwyczaj są tak emocjonujące. To tutaj często dochodzi do ostatecznych starć (było tak, chociażby przed rokiem). Kierowcy dają z siebie wszystko, za wszelką cenę starają się odrobić stratę lub utrzymać przewagę w klasyfikacji generalnej. Choć w tym roku kwestia mistrzostwa jest już rozstrzygnięta na rzecz Maxa Verstappena, to z pewnością nie zabraknie emocji związanych z walką o pozostałe pozycje.

Kiedy odbędzie się Grand Prix Abu Zabi 2022?

Grand Prix Abu Zabi, czyli ostatni wyścig w tym sezonie Formuły 1, odbędzie się w dniach 18-20 listopada.

Harmonogram Grand Prix Abu Zabi 2022:

18 LISTOPADA

Trening 1.: godz. 11:00 – 12:00

Trening 2.: godz. 14:00 – 15:00

19 LISTOPADA

Trening 3.: godz. 12:00 – 13:00

Kwalifikacje.: godz. 15:00 – 16:00

20 LISTOPADA

Wyścig.: godz. 14:00 – 16:00

Znajdź najlepsze miejsce dla siebie!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnego eventu.

.

Integral Special to ekskluzywny produkt podczas gal KSW dedykowany grupom premium.

Poczuj jak to jest być VIP-em na najbardziej prestiżowych galach mma w Polsce i w Europie. Oddzielne wejście, dedykowany stolik w strefie VIP, opieka hostess, spotkanie z legendą KSW, open bar, after-party. A to tylko początek atrakcji. Jesteś gotowy?

Integral Special to ekskluzywny produkt podczas gal KSW dedykowany grupom premium.

Poczuj jak to jest być VIP-em na najbardziej prestiżowych galach MMA w Polsce i w Europie. Oddzielne wejście, dedykowany stolik w strefie VIP, opieka hostess, spotkanie z legendą KSW, open bar, after-party. A to tylko początek atrakcji. Jesteś gotowy?

Światowe legendy futbolu na Twoim wydarzeniu.

Chcesz pograć w piłkę ze swoim idolem? Organizujesz event i chcesz olśnić gości blaskiem gwiazd? Potrzebujesz mówcy, który opowie o swojej karierze sportowej? Dostarczymy wybraną przez Ciebie legendę na Twój event.

Porozmawiajmy

i znajdźmy najlepsze doświadczenie dla Ciebie lub Twojego partnera biznesowego. Możesz do nas zadzwonić: PL +48 501 015 664, UK +44 7723 505 878 lub skontaktować się z nami mailowo: greg@integralpoland.com.​