Grand Prix Abu Zabi to wyścig, który zwykle zamyka cykl mistrzostw świata w Formule 1. Nie inaczej jest też w tym roku. Wyścig organizowany w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie ma długiej tradycji. Pierwszy raz znalazł się w stawce w 2009 r., a budowa toru Yas Marina Circuit, na którym toczą się zmagania kierowców F1, rozpoczęła się zaledwie dwa lata wcześniej. Mimo krótkiej historii jest to wyścig, który pod wieloma względami wyróżnia się na tle innych i zawsze gwarantuje ogromną ilość emocji. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat ostatniego w tym sezonie Grand Prix w Formule 1.
Grand Prix Abu Zabi w Formule 1 – nowoczesny tor i niepowtarzalne warunki
Początkowo planowano, aby tor w Abu Zabi składał się w części z ulic miasta. Koncepcja ta uległa jednak zmianie. Ostatecznie tor Yas Marina Circuit powstał w całości na pobliskiej wyspie Yas. Co ciekawe, jest to naturalna wyspa powiększona w sztuczny sposób o ponad 2,5 hektarów. Wraz z powstaniem toru wyścigowego została ona bardzo mocno rozwinięta architektonicznie. Stworzono na niej liczne miejsca rekreacyjne, centra handlowe i hotele dla turystów. Charakterystycznym elementem Yas Marina Circuit jest właśnie niezwykle nowoczesny, podświetlany na różne kolory hotel, pod którym bezpośrednio przejeżdżają kierowcy bolidu F1 (prosta pomiędzy zakrętami 13 i 14).
To niezwykle efektownie wyglądający fragment wyścigu. Roztaczające się nad obiektem światła prezentują się tak dobrze, ponieważ Grand Prix Abu Zabi jest rozgrywane nocą. W odróżnieniu od Grand Prix Singapuru wyścig rozpoczyna się wieczorem, w trakcie zachodu słońca. Wraz z upływającym czasem na torze jest więc coraz ciemniej i chłodniej. Podczas wyścigu kierowcy wykonują 58 okrążęń, a każde z nich to dystans 5,554 km. Tor składa się z 21 zakrętów i kilku prostych umożliwiających wyprzedzanie za pomocą systemu DRS. Rekord okrążenia należy do Maxa Verstappena – 1:26.103 (2021 r.).
Wyniki F1: Grand Prix Abu Zabi – jak wyglądało to w przeszłości?
Od debiutu Grand Prix Abu Zabi w 2009 r. wyścig organizowany jest regularnie. Zwykle był to ostatni wyścig cyklu mistrzostw świata, choć w latach 2011 – 2013 imprezą kończącą sezon było Grand Prix Brazylii. Przez trzynaście lat na torze Yas Marina Circuit triumfowało jednak zaledwie sześciu różnych kierowców. Najlepiej radził sobie tutaj Lewis Hamilton, który na najwyższym stopniu podium w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich stawał aż pięciokrotnie. W ostatnich latach próbę polepszenia tego dorobku pokrzyżował mu jednak Max Verstappen, wygrywając dwie poprzednie edycje wyścigu.
Poprzedni zwycięzcy Grand Prix Abu Zabi:
2009 r. – Sebastian Vettel
2010 r. – Sebastian Vettel
2011 r. – Lewis Hamilton
2012 r. – Kimi Räikkönen
2013 r. – Sebastian Vettel
2014 r. – Lewis Hamilton
2015 r. – Nico Rosberg
2016 r. – Lewis Hamilton
2017 r. – Valtteri Bottas
2018 r. – Lewis Hamilton
2019 r. – Lewis Hamilton
2020 r. – Max Verstappen
2021 r. – Max Verstappen
Wśród konstruktorów wyraźnie odskoczyły całej stawce zespoły Mercedesa i Red Bulla. Mają one odpowiednio sześć i pięć zwycięstw w Grand Prix Abu Zabi.
Grand Prix Abu Zabi – dlaczego zwykle to tak ważny wyścig?
Ostatnie wyścigi zazwyczaj rządzą się swoimi prawami, dlatego Grand Prix Abu Zabi zazwyczaj są tak emocjonujące. To tutaj często dochodzi do ostatecznych starć (było tak, chociażby przed rokiem). Kierowcy dają z siebie wszystko, za wszelką cenę starają się odrobić stratę lub utrzymać przewagę w klasyfikacji generalnej. Choć w tym roku kwestia mistrzostwa jest już rozstrzygnięta na rzecz Maxa Verstappena, to z pewnością nie zabraknie emocji związanych z walką o pozostałe pozycje.
Kiedy odbędzie się Grand Prix Abu Zabi 2022?
Grand Prix Abu Zabi, czyli ostatni wyścig w tym sezonie Formuły 1, odbędzie się w dniach 18-20 listopada.
Harmonogram Grand Prix Abu Zabi 2022:
18 LISTOPADA
Trening 1.: godz. 11:00 – 12:00
Trening 2.: godz. 14:00 – 15:00
19 LISTOPADA
Trening 3.: godz. 12:00 – 13:00
Kwalifikacje.: godz. 15:00 – 16:00
20 LISTOPADA
Wyścig.: godz. 14:00 – 16:00